Nejnovější
-
20. století
Jan Zajíc, pochodeň číslo dva. Jeho odkaz se naplnil až za 20 let
Sebeupálení Jana Palacha na osmnáctiletého studenta Jana Zajíce z Vítkova u Opavy zapůsobilo natolik, že přijel do Prahy, aby se připojil k protestní hladovce.
-
Literatura
Jedním z nejvydávanějších polistopadových autorů byl Švandrlík. Za Černé barony sklidil i kritiku
Co do počtu prodaných knížek patří Miloslav Švandrlík (1932–2009) k našim nejúspěšnějším autorům po listopadu 1989. Jeho bibliografie obsahuje přes sto titulů.
-
20. století
Západní absurdita je mi milejší než východní. Komunisté perou umělcům mozky, tvrdil Jiří Voskovec
„Já byl vlastně v exilu odjakživa, nikdy jsem docela nepatřil tam, kde jsem byl. Jako by se mi pořád stýskalo po nějaké době, po nějakém místě,“ prohlásil v roce 1974.
-
20. století
Zdeněk Rotrekl – básník proti ráji pozemských hovad
„Tolik desetiletí píšu verše – a nevím, kdo je bude číst,“ povzdechl si v roce 1988 brněnský básník Zdeněk Rotrekl v článku, který vyšel v exilovém Svědectví.
-
20. století
Režisér František Čáp. Babičku mu šestkrát zakázali a po sedmé povolili
„Nezapomeň na zem, ze které jsi vyšla! Je to matka nás všech,“ říká Babička Barunce v klasickém literárním díle. Režisérovi Františku Čápovi tato slova málem zlomila vaz.
-
20. století
A. C. Nor – Slezan v Praze
Jeho jméno sice znělo jako zkratka fotbalového klubu, ale se sportem měl tento muž málo společného. Zato patřil svého času k často vydávaným spisovatelům.
-
20. století
Dvě stě tisíc lidí na Václaváku? To jsme v pr*eli, řekl prý ideolog Fojtík, rezignoval a režim padl
Málokterý politik před rokem 1989 nudil posluchače svých projevů tolik, jako vrchní ideolog Jan Fojtík. Měl přitom pod palcem dohled nad vědou, kulturou a školstvím.
-
20. století
Velitelé. Zapomenutí hrdinové to neměli lehké na východní frontě druhé světové války ani později
Po roce 1948 byl východní odboj glorifikován, ani to ale některé veterány neuchránilo od pronásledování a věznění. A po listopadu 1989 byli zase vnímáni jako komunisté.
-
2. světová válka
Jozef Gabčík. Hrdina, kterému selhal samopal
Slovenský publicista Ján Bábik v Portrétech přesvědčuje, že i o atentátu na Heydricha je stále co objevovat. Třeba na osobnosti slovenského hrdiny Jozefa Gabčíka.
-
2. světová válka
Kdybychom to nevzali my, nastoupili by horší, hájil se protektorátní premiér Richard Bienert
V únoru 1949 zemřel Richard Bienert, poslední premiér Protektorátu Čechy a Morava. Jak je možné, že člověk spolupracující s prvním odbojem skončil jako loutka nacistů?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
Další pořady
-
Bruselské chlebíčky
S nadhledem každý týden rozebírají aktuální dění v Evropské unii a přehledně servírují ty nejdůležitější události i zajímavosti ze zákulisí evropské politiky.
-
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
-
Česko 2025
V projektu Česko 2025 chceme ukázat, jak budou politické strany a uskupení, které by se podle aktuálních průzkumů dostaly do sněmovny, řešit klíčové problémy Česka.